Внедрение в Украине внешнего объявления №номера маршрутаВпровадження в Україні зовнішнього оголошення номеру маршруту

Пять лет назад Хмельницкая областная организация УТОС первой в Украине добилась установки на троллейбус внешнего динамика через который стали объявлять номер маршрута Положительная практика разумного приспособления стала основанием для дополнения статьи 28 Закона Украины «Об основах социальной защищенности инвалидов в Украине» новой правовой нормой, вступившей в действие с 1 января 2013 года, согласно которой городской электротранспорт с целью учета ограниченных возможностей инвалидов обеспечивается внешними звуковыми информаторами номера и конечных остановок маршрута, текстовыми и звуковыми системами в салоне для обязательного объявления остановок.

Сейчас в Хмельницком с 140 троллейбусов 16 оборудовании такими внешними динамиками, через которые объявляют номер маршрута. В Ровно благодаря настойчивости председателя Ровенской областного представительства ВМОО «Генерация успешного действия» Петра Полищука с 60 троллейбусов уже 40 оборудованы такими устройствами. К тому же изготовлены они в Киеве Частным предприятием «СенКо» по идее того же Петра Полищука, которая заключается в том, что срабатывать такое устройство должно на открытие дверей, что максимально исключает человеческий фактор.

Волынское областное представительство ВМОО «Генерация успешного действия» в течение 2013 года активно работал над внедрением не только системы внешнего озвучивания номера маршрута, но и одновременно пытался внедрить систему GPS-навигации для объявления остановок в середине микроавтобусов, осуществляющих перевозки пассажиров на городских маршрутах в Луцке.

По информации исполнительного комитета Житомирского городского совета, предоставленной Житомирскому областному представительству ВМОО «Генерация успешного действия» в письме №17/9114 от 15.11.2013 года, в настоящее время на одиннадцати троллейбусах, которые прошли средний ремонт в 2012-2013 годах, установлены дополнительные внешние динамики. Председатель Житомирской областного представительства ВМОО «Генерация успешного действия» Виктория Шевчук договорилась с начальником Коммунального предприятия «Житомирское трамвайно-троллейбусное управление» Таможским Олегом Валентиновичем о сотрудничестве по дальнейшему внедрению системы внешнего озвучивания номера маршрута, потому что без поддержки заинтересованных общественных организаций, которые объединяют пассажиров, которым такая система нужна, самому трамвайно-троллейбусном управлению будет достаточно сложно.

В Киеве же внедрение системы внешнего оповещения о номере маршрута также проходит достаточно низким темпом, несмотря на постоянное лоббирование этого вопроса целой когортой заинтересованных общественных организаций инвалидов, среди которых бесспорно и ВМОО «Генерация успешного действия». Сейчас в Киеве есть только 50 троллейбусов из 400 единиц подвижного состава, которые оборудованы внешними динамиками, через которые объявляют номер маршрута, но очень чувствуется человеческий фактор, поскольку объявление инициирует водитель, а это происходит не всегда в необходимое время.

П’ять років тому Хмельницька обласна організація УТОС першою в Україні домоглась встановлення на тролейбус зовнішнього динаміка через який стали оголошувати номер маршруту. Позитивна практика розумного пристосування стала підставою для доповнення статті 28 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» новою правовою нормою, яка вступила в дію з 1 січня 2013 року, відповідно до якої міський електротранспорт з метою врахування обмежених можливостей інвалідів забезпечується зовнішніми звуковими інформаторами номера і кінцевих зупинок маршруту, текстовими та звуковими системами у салоні для обов’язкового оголошення зупинок.

Нині в Хмельницькому з 140 тролейбусів вже 16 обладнанні зовнішніми динаміками, через які оголошують номер маршруту. Питання обладнання такими динаміками інших тролейбусів в Хмельницькому гальмується відсутністю належного фінансування, оскільки такий динамік є лише складовою частиною цілісного бортового комплексу системи GPS-навігації, завдяки якій має оголошуватись не тільки номер маршруту на зовні, а назва зупинок в середині. ТОВ «Реноме», яке виготовляє обладнання для системи GPS-навігації, що встановлюється на тролейбусах в Хмельницькому, нажаль не передбачило технічно можливості застосування зовнішнього динаміка автономно від встановленої системи.

В 2011 році завдяки наполегливості виконавчого директора Львівського осередку Української спілки інвалідів Оксани Потимко у Львові з’явився перший тролейбус обладнаний тією ж самою системою GPS-навігації, яка застосовується на тролейбусах в Хмельницькому.

В Рівному завдяки наполегливості голови Рівненського обласного осередку ВМГО «Генерація успішної дії» Петра Поліщука з 60 тролейбусів вже 40 обладнано такими пристроями. До того ж виготовлені вони у Києві Приватним підприємством «СенКо» за ідеєю того ж Петра Поліщука, яка полягає у тому, що спрацьовувати такий пристрій має на відкриття дверей, що максимально унеможливлює людський фактор.

Волинський обласний осередок ВМГО «Генерація успішної дії» протягом 2013 року активно працював над впровадженням не тільки системи зовнішнього озвучування номеру маршруту, а й одночасно намагався запровадити систему GPS-навігації для оголошення зупинок в середині мікроавтобусів, які здійснюють перевезення пасажирів на міських маршрутах в Луцьку.

Голова Житомирського обласного осередку ВМГО «Генерація успішної дії» Шевчук Вікторія Володимирівна провела робочу зустріч з начальником Комунального підприємства «Житомирське трамвайно-тролейбусне управління» Таможським Олегом Валентиновичем підчас якої були обговорені перспективи впровадження системи зовнішнього оповіщення про номер маршруту на міському електротранспорті Житомира. За інформацією виконавчого комітету Житомирської міської ради, наданої Житомирському обласному осередку ВМГО «Генерація успішної дії» у листі №17/9114 від 15.11.2013 року, на даний час на одинадцяти тролейбусах, які пройшли середній ремонт у 2012-2013 роках, встановлені додаткові зовнішні динаміки.

19 грудня 2013 року в Житомирі на тролейбусному маршруті №3 розпочато апробаційну експлуатацію пристрою БасТон-02, який безкоштовно був переданий Приватним підприємством «СенКо» Комунальному підприємству «Житомирське трамвайно-тролейбусне управління».

В Києві ж впровадження системи зовнішнього озвучування номеру маршруту також проходить досить низьким темпом, не дивлячись на постійне лобіювання цього питання цілою когортою зацікавлених громадських організацій інвалідів, серед яких безперечно й ВМГО «Генерація успішної дії». Наразі в Києві маємо лише 50 тролейбусів з 400 одиниць рухомого складу, які обладнані зовнішніми динаміками, через які оголошують номер маршруту, але дуже відчувається людський фактор, бо оголошення ініціює водій, а це відбувається не зажди в необхідну мить.