Як правильно дбати про зір?

Насичене повноцінне життя неможливо уявити без гарного зору. Завдяки зоровому аналізатору ми здатні сприймати інформацію, що отримується з навколишнього світу. Зниження зорової гостроти, сліпота, порушення сприйняття кольорів і акомодації негативно позначаються на якості життя людини. Саме тому важливо виконувати рекомендації офтальмологів щодо збалансованого харчування, зменшення зорового навантаження, дотримання режиму фізичної активності.

Правила збереження зору для офісних працівників та студентів

Повсякденна діяльність співробітників офісів, школярів, студентів та деяких інших категорій осіб пов’язана з підвищеним навантаженням на орган зору. Гігієнічні заходи, спрямовані на догляд за очима та збереження їхньої функції, полягають у наступному:

 1. Регулярне провітрювання кабінетів та класних кімнат, підтримання комфортної температури повітря.
 2. Наявність основного та додаткового освітлення (на стелі та робочому столі відповідно). При цьому світло не повинно засліплювати та створювати тіні під час роботи з документами та листами.
 3. Правильне розташування аркуша паперу або тексту для читання — поверхня стола повинна бути рівною, кут між столом та папером становить 20-30⁰.
 4. Оптимальне розташування столу – перед вікном (щоб періодично дивитися вдалину), на відкритому просторі.
 5. При сидінні за столом ноги повинні стояти на підлозі, спина та шия випрямлені. Стілець, що регулюється по висоті, дозволяє адаптуватися до робочого місця.

Людям з поганим зором при тривалій роботі за комп’ютером, виконанні домашнього завдання, на яке потрібно багато часу, необхідно користуватися окулярами. Водночас слід відмовитися від контактної оптики. Зниження частоти моргань призводить до дискомфорту в очах та непереносимості контактних лінз надалі. Щоб виключити розвиток синдрому сухого ока, треба частіше моргати, використовувати штучні замінники сльози.

Надзвичайно важливо при виконанні роботи на близькій відстані змінювати положення голови або піднімати її, а також щогодини робити перерву. Під час короткочасного відпочинку можна підійти до вікна і подивитися вдалину, щоб м’язи очей змогли розслабитися. Плідною буде перерва, витрачена на вправи для очей або виконання загальної розминки. Зверніть увагу: переведення погляду від комп’ютерного монітора на екран іншого гаджета не вважається зоровою гімнастикою і не призведе до зниження навантаження на очі.

Гігієна зору: загальні рекомендації

Щоб зберегти зір, лікарі-офтальмологи радять:

 1. Захищати очі від згубної дії ультрафіолету, використовуючи сонцезахисні окуляри (у тому числі взимку).
 2. Спати по 8 годин на добу. Дефіцит сну призводить до ураження зорового нерва та зниження гостроти зору.
 3. Не читати в положенні лежачи під час руху (наприклад, метро).
 4. Регулярно гуляти на свіжому повітрі.
 5. Контролювати кров’яний тиск. Деякі захворювання очей пов’язані з артеріальною гіпертензією.
 6. Читати книги, дивитись телевізор при гарному освітленні. Темне помешкання негативно впливає на очі.
 7. Виключити шкідливі звички (відмовитися від спиртного та цигарок).
 8. Захищати очі, доглядати їх при виконанні роботи, пов’язаної з ризиком для них (зварювання, обробка металу та деревини, контакт з токсичними аерозолями тощо). Ця рекомендація стосується хобі: так, при плаванні в басейні, щоб уникнути контакту хлорованої води з очима, необхідно використовувати спеціальні окуляри.

Гігієна зору передбачає також заняття спортом. Завдяки фізичній активності нормалізуються робота м’язів, що відповідають за акомодацію, та кровообіг в органах зору. До видів спорту, які позитивно впливають на стан очей, можна віднести футбол, бадмінтон, настільний теніс, веслування, пілатес, йогу, кардіонавантаження з використанням велотренажера та бігової доріжки.

Важлива роль відводиться збалансованому харчуванню. До раціону повинні входити продукти, що містять вітаміни, мінерали та інші нутрієнти, необхідні для здоров’я очей:

 • вітамін А — необхідний підтримки гостроти зору;
 • вітамін С – зміцнює судинну стінку, захищає очі від впливу короткохвильового випромінювання;
 • вітамін Е перешкоджає дії вільних радикалів;
 • лютеїн — запобігає руйнуванню жовтої плями сітківки, є природним антиоксидантом;
 • цинк – необхідний для профілактики розвитку дегенеративних очних патологій;
 • Омега-3-кислоти — захищають сітківку, беруть участь у формуванні зорового аналізатора в ембріона.

Щоб вчасно діагностувати очні хвороби, необхідно не рідше ніж 1 раз на рік звертатися для перевірки зору до спеціалізованих офтальмологічних установ . Раннє виявлення проблеми дозволить своєчасно розпочати терапію та мінімізувати ризик тяжких наслідків.