Аудіосупровід у Рівному: що озвучують на вулицях та що у планах влади

У Рівному на 27 з 59 світлофорів встановили звукові сповіщувачі. Аудіосупроводи переходів допомагають людям, які мають порушення зору, безпечно перетинати дороги.

Про це Суспільному розповів керівник відокремленого підрозділу Всеукраїнської громадської організації людей з інвалідністю по зору “Генерація успішної дії” у Рівненській області Петро Поліщук.

Думки людей із порушеннями зору

Рівнянин Петро Озарчук має першу групу інвалідності по зору:

“Коли ти підходиш до світлофора і є люди біля тебе — ти знаєш, що підеш на зелене світло. Коли немає людей, ти вже вагаєшся, чекаєш, поки хтось підійде”.

Чоловік додав, що на перетині вулиць Соборної, Князя Володимира та Княгині Ольги, йому перейти дорогу зручно:

“Цей світлофор обладнаний ідеально. І по звуку, і по тому, що говорить, яку вулицю треба переходити. Я от просто стою і сам знаю, де зелене світло. Ви на це увагу не звертаєте, але для незрячих — це дуже велика допомога”.

Фотографія Петра Поліщука

Керівник осередку ВГО “Генерація успішної дії” у Рівненській області Петро Поліщук зазначив, що подекуди аудіосупровід працює надто гучно.

“Я б їх ставив по діагоналі. Щоб їх краще було чути, але менше давали звуку навколишньому середовищу і менше заважали людям, які живуть в навколишніх будинках. Щоб було їх, наприклад, на світлофорний об’єкт хоча б два по діагоналі, але вони тихіше працювали, аби можна було їх чути ближче”, — розповів чоловік.

Встановлення звукових сповіщень

У грудні 2023 року в Рівному гучномовцями обладнали вісім нових світлофорів. Директор міського департаменту інфраструктури та благоустрою Руслан Гудима розповів, що їх встановлювали на вулицях, якими пересувається найбільша кількість людей.

“В межах восьми-дев’яти тисяч гривень коштує саме це обладнання. Якщо раніше у нас було орієнтовно 19-20 озвучених світлофорів, то на сьогодні маємо вже 27. Будемо продовжувати у наступному (2024 – ред.) році реалізовувати цей напрямок. Загалом усіх світлофорних об’єктів є понад 59. Принцип роботи цих світлофорів з 7:00 до 22:00. Вони створюють зовнішній шум, який може заважати мешканцям, тому уночі вони не озвучують”, — зауважив посадовець.

Також звукові сповіщувачі є у міських тролейбусах. Зі слів речника Рівнеелектроавтотрансу Антона Бриниха, із 78 транспортних засобів аудіосупроводи, які оголошують зупинки, стоять у 75.

Руслан Гудима зазначив, що наразі вони хочуть залучити до процесу й перевізників, аби вставити гучномовці у автобусах:

“Будемо знову розмовляти з перевізниками, оскільки розуміємо, що це має лягти на їх плечі. Оскільки це приватний транспорт — місто не може бути долучене. Щоби вони встановлювали та озвучували зупинки, напрямок автобуса, який рухається. Тут вже питання їх можливостей для встановлення таких систем, якою буде вартість для них”.

Коломис Максим