Волинський обласний

Волинський обласний осередок Всеукраїнської громадської організації людей з інвалідністю по зору «Генерація успішної дії»

У 2009 році молодь з вадами зору Волині, підтримавши ініціативу молоді з інших регіонів України, заснувала Волинський обласний осередок Всеукраїнської молодіжної громадської організації інвалідів з вадами зору «Генерація успішної дії». Гаслом новоствореної організації було обрано «Працюємо разом задля реалізації кожного.

Метою діяльності Осередку є задоволення та захист законних соціальних, економічних, творчих, духовних та інших спільних інтересів молодих інвалідів з вадами зору, а також сприяння у забезпеченні належних умов для їх самореалізації, здійснення заходів щодо  соціального захисту, реабілітації, залучення до суспільно корисної діяльності, занять фізичною культурою і спортом.

Організація приймає активну участь в громадському житті Волині,  бере участь у дорадчих органах області. а також неодноразово члени організації запрошувались в якості експертів з проблем незрячих на заходи, які спрямовані на вирішення питань соціальної політики в межах області та міста.

Проекти ВОО ВГО «Генерація успішної дії» спрямовані на вирішення найгостріших та найактуальніших проблем незрячої молоді Волині. Метою проектів організації, в першу чергу, є залучення молоді з вадами зору до обговорення існуючих проблем, пошуку шляхів вирішення, а також спільних дій для подолання труднощів.

За три роки діяльності організації вдалось реалізувати декілька місцевих та всеукраїнських програм, які відповідали меті діяльності організації, а також сприяли поліпшенню життя незрячої молоді: «Подолаємо бар’єри в собі», «Незрячій дитині – тактильну книгу», «Відчуй життя у темряві», «Об’єднуємо зусилля для зайнятості кожного», «Зробимо Луцьк доступним», «Центр соціального супроводу незрячих», «Спільно творимо можливості: Участь громадськості у формуванні стратегії впровадження Конвенції ООН про права інвалідів».

Влітку 2009 та 2010 р. ВОО ВГО «Генерація успішної дії» на території національного парку «Шацькі озера» (Волинська область) реалізовувала програму «Подолаємо бар’єри в собі» – організація табору активного відпочинку для незрячої молоді з усієї України. Учасниками програми стали молоді люди з глибокими порушеннями зору з різних регіонів, а також волонтери.

За декілька днів пішого походу учасники пройшли по території Національного парку приблизно 100 км, побували на берегах найбільших та найгарніших волинських озер, пливли човнами та байдарками до острова посеред озера «Світязь».

Основною метою обох таборів була інтеграція молоді з вадами зору до  суспільства, а також прагнення показати кожному учаснику та оточуючим, що не дивлячись на жодні вади, можна жити повноцінним життям.

Для кожного учасника дані табори дійсно були подоланням бар’єрів у власній свідомості. Завдяки проекту кожен з учасників зміг стати трохи сильнішим і повірити у власні сили. Для когось цей табір, окрім цікавого і незвичного відпочинку,  приніс конкретні вміння, такі як: приготування  їжі в природних умовах, розвести багаття, розкласти намет, а для когось це була унікальна можливість познайомитись і поспілкуватись з людьми з регіонів України. Серія тренінгів, цікаві заняття, а також спільне подолання труднощів, які виникали в процесі походу, для кожного стали додатковим досвідом і допомогою для покращення якості свого життя.

«Незрячій дитині – тактильну книгу»: програма спрямована на привернення уваги суспільства до проблеми відсутності у незрячих дітей книг шрифтом Брайля, це стосується як художньої літератури, так і підручників. Благодійний марафон відбувся двічі на початку 2010 та 2011 років.

Члени організації спільно з небайдужими людьми, залучивши незрячих та зрячих діток зробили постановку різдвяного вертепу і на різдвяні свята відвідували різні державні та приватні установи з святковими вітаннями, таким чином збираючи кошти на видання художніх книжок шрифтом Брайля. В цей період велась активна кампанія в засобах масової інформації, яка привертала увагу до проблем незрячих діток, розповідала про їх життя та особливості у навчанні.

В цілому завдяки марафону «незрячій дитині – тактильну книгу» у 2010 році вдалось зібрати понад 17 тис. грн., і за ці кошти, враховуючи побажання незрячих дітей, вдалось надрукувати 4 томи по 10 екземплярів книжки Джоан Роулінг «Гаррі Поттер». Цими книжками вдалось забезпечити всі школи-інтернати для незрячих дітей в Україні.

Завдяки благодійному марафону «Незрячій дитині – тактильну книгу» у 2011 році вдалось зібрати понад 48 тисяч грн., на які були придбані 2 ноутбуки та брайлівський дисплей, за допомогою якого можна шрифтом Брайля прочитати будь-який текст в електронному форматі, для учнів Крупівського навчально-реабілітаційного центру для дітей з вадами зору.

«Відчуйте життя у темряві»: програма, яка дає можливість зрячій людині на деякий час відчути себе незрячою, що сприяє кращому порозумінню між людьми.

15 жовтня в усьому світі відзначається як День білої тростини, або День незрячих. В цей день  громадські організації людей з вадами зору намагаються привернути увагу  суспільства та держави до власних проблем. 2009 року «ГУД» провів цей день із студентами двох найбільших ВНЗ Волині, тоді студентам розповідали про життя незрячих, а потім пропонували їм із зав’язаними очима виконувати елементарні завдання. Успіх такого заходу стимулював членів організації продовжувати у тому ж напрямку.

15 жовтня 2010 року у м. Луцьк відбувся своєрідний «квест», метою якого був моніторинг доступності міста для незрячих.  Високопосадовцям, відомим громадським та політичним діячам, журналістам було запропоновано пройти із зав’язаними очима під супровід незрячого від зупинки громадського транспорту до свого робочого місця. Організатори сподівались, що люди які відчують «життя в темряві» маючи відповідні повноваження робитимуть все аби наше місто стало зручнішим.

Не дивлячись на неоднозначність події та різне сприйняття, учасниками «Квесту» стали: Олександр Курилюк – заступник Голови обласної державної адміністрації, Петро Верзун – директор департаменту соціальної політики Луцької міської ради, Олександр Пиза – громадський та політичний діяч. Обрані маршрути виявились доволі складними: по пішохідній вулиці ім. Л. Українки постійно курсували автомобілі, біля обласної державної адміністрації автомобіль не зупинився на червоне світло, рекламні щити на тротуарах, нерівномірно викладена плитка перед магазинами теж ускладнила дорогу. Під час «Квесту» мешканцям міста Луцьк роздавались листівки з порадами того, як допомогти незрячий людині на вулиці.

По різному учасники «Квесту» прокоментували свої враження після закінчення маршруту, але всі зійшлись на одній точці зору, що орієнтуватись у місті дуже складно, а також обіцяли сприяти у поліпшенні доступності міста для незрячих.

День Білої тростини продовжився з 14.00 до 18.00 марафоном у прямому ефірі на радіо «Луцьк». Це спільний проект Волинської державної телерадіокомпанії і «Генерації успішної дії», в рамках якого протягом чотирьох годин ведучими на радіо «Луцьк» були незрячі. В межах марафону були як соціальні передачі, які мали на меті розповісти про особливості життя незрячих; дискусійна передача в якій взяли участь високопосадовці міста, які обговорювали можливості вирішення проблем людей з вадами зору; передача присвячена доступності Волині для незрячих на яку була запрошена експерт з республіки Польща; а також  конкурси і вікторини на тематику «що ми знаємо про незрячих».

15 жовтня 2011 року на радіо «Луцьк» вже вдруге ведучими радіоефіру стали незрячі молоді люди. Петро Гурін учень 11-го класу Крупівського навчально-реабілітаційного центру для незрячих дітей, познайомив слухачів із своєю школою та особливостями навчання в ній, а студентка першого курсу ВНУ Кревська Марія провела захопливу радіоекскурсію православними святинями Волинської області.

З 1 вересня 2010 до 31 серпня 2011 року Організація за фінансової підтримки «Фонду прав інвалідів» реалізувала на Волині проект «Об’єднуємо зусилля для зайнятості кожного», метою якого є сприяння працевлаштуванню інвалідів. Проектом передбачено поширення положень Конвенції про права інвалідів, а саме статті № 27, яка передбачає рівні можливості під час працевлаштування для людей з обмеженими можливостями. Основна частина проекту передбачала «Програму стажування» для інвалідів з вищою освітою в органах державної влади, місцевого самоврядування, засобах масової інформації, а також в менеджменті приватних підприємств. Основною метою даної програми є дати можливість інвалідам проявити себе повноцінними фахівцями, а також довести потенційним роботодавцям, що людина з особливими потребами може повноцінно працювати.

У Програмі стажування взяли участь 13 осіб інвалідів різних нозологій та груп фахівці в різних галузях. За результатами проекту 5 людей було працевлаштовано.

В межах проекту було підписано Меморандум про співпрацю з питань працевлаштування осіб з інвалідністю між органами місцевої влади, організаціями роботодавців та громадськими організаціями інвалідів.

«Центр соціального супроводу незрячих» – почав функціонувати з жовтня 2011 року. Метою центру є супровід незрячих людей до адміністративних, соціальних, лікувальних установ, на залізничний та авто вокзали та інші структури в межах м. Луцьк. Функції супроводжуючих виконують безробітні, що стоять на обліку в центрах зайнятості, попередньо пройшовши спеціальну підготовку по роботі та спілкуванню з незрячими. Функції координатора виконує інвалід I групи, що узгоджує графіки супроводу. Проект виконується в межах співпраці між «Генерацією успішної дії» та Луцьким міським центром зайнятості.

«Зробимо Луцьк доступним» – проект, який передбачає поліпшення доступності м. Луцьк для незрячих. В межах проекту було проведене опитування серед незрячих людей про проблеми та потреби в доступності. За результатами проекту було придбано та встановлено 16 звукових маячків на найвідвідуваніші установи міста та 14 зовнішніх інформаторів, що встановлено на місцевий транспорт. Проект виконувався за підтримки програми з подолання кризи в місті Луцьк, що впроваджувалась за результатами Меморандуму про співпрацю Луцької міської ради, Антикризової програми міжнародного фонду «Відродження» та ВОГО «Фонд місцевого розвитку.

«Спільно творимо можливості: Участь громадськості у формуванні стратегії впровадження Конвенції ООН про права інвалідів у Волинській області» – проект реалізується з вересня 2011 року до серпня 2012 року за підтримки Фонду прав інвалідів у партнерстві з «Асоціацією захисту прав молоді Волині». Метою проекту є розробка та прийняття регіональної програми по впровадженню Конвенції ООН про права інвалідів. В межах проекту було створено «Волинський портал людей з інвалідністю» –

www.volynportal.org .

Волинський обласний осередок Всеукраїнської молодіжної громадської організації інвалідів з вадами зору «Генерація успішної дії» за три роки свого існування встигла зарекомендувати себе на Волині, як організація яка прагне сприйняття суспільством інвалідів, як повноцінних людей, а також ставить собі за мету змінити ставлення незрячої молоді до себе і своїх можливостей.

Ми щиро вдячні всім, хто впродовж останніх років підтримував наші ідеї, нашу діяльність та сприяв поліпшенню життя незрячих у Волинській області. В цей період велась активна співпраця з місцевими органами влади, підприємцями, журналістами і звичайними людьми, які добрим словом або ділом допомагали нам у вирішенні найгостріших соціальних проблем.

Контакти:

Ткачук Віталій – Голова організації,

Тел.. 050 223 22 64

E-mail: volyngud@gmail.com