Мова

У Луцьку відбувся соціальний експеримент «Відчуйте життя в темряві»

11.11.2017

Провести робочий день у темряві та на власному досвіді переконатися з якими труднощами зустрічаються щодня люди з порушеннями зору у Луцьку погодився радник Луцького міського голови, депутат Луцької міської ради Ігор Поліщук, взявши 7 листопада 2017 року участь у соціальному експерименті «Відчуйте життя в темряві» організованому Волинським обласним осередком Всеукраїнської громадської організації людей з інвалідністю по зору «Генерація успішної дії».

Ігор Поліщук з громадськими активістами вирушив від будівлі Луцької міської ради до зупинки громадського транспорту. Пересуватися містом з чорною пов’язкою на очах йому допомагав незрячий активіст Іван Заячківський. Організатори акції демонстрували Ігорю Поліщуку актуальні проблеми доступності міста, пересувалися різними видами громадського транспорту, пішки подолали значну відстань вулицею з вузькими тротуарами та активним рухом транспорту.

Сівши до маршрутного автобусу №24 поблизу Луцької міської ради, учасники соціального експерименту вирушили на вулицю Ковельську. В автобусі одразу виявилось, що оголошення зупинок відсутнє. Зі слів водія, цей недолік від нього не залежить – автобус, мовляв, нещодавно був на капітальному ремонті, а динаміки нищать самі пасажири.

Від зупинки на вулиці Ковельській учасники соціального експерименту пішки вирушили вулицею Тараса Шевченка до Театрального майдану.

Від ЦУМу вони проїхали маршрутним автобусом до РЦ «Промінь», відтак – тролейбусом до проспекту Молоді, згодом – маршрутним автобусом до готелю «Лучеськ», тролейбусом – до Театрального майдану, маршрутним автобусом № 2 – до Залізничного вокзалу, де перевірили, наскільки доступними є приміщення та платформи. Нарікання осіб з порушеннями зору викликає пішохідний міст над залізничними коліями, на який незрячій людині складно потрапити, адже немає маяків чи орієнтирів.

Ігор Поліщук зазначив, що у Луцьку тактильну плитку вкладатимуть на вулиці Липинського, ремонт якої завершується.

З весни наступного року цю плитку викладатимуть у найбільш актуальних місцях, які використовують люди з порушенням зору. Намагатимуться також озвучувати пішохідні переходи, працюватимуть з перевізниками, аби у маршрутних автобусах працювало озвучення зупинок.

Ігор Поліщук розповів, що цього дня йому було дуже складно користуватися телефоном. Посадовцю вдалося налаштувати годинник, аби працювало звукове оголошення часу, водночас від роботи з комп’ютером у цей день довелося відмовитися.

Ігор Поліщук зізнався, що, пересуваючись містом із чорною пов’язкою на очах, відчував себе дезорієнтованим, а через відсутність тактильної плитки було незрозуміло, де закінчується тротуар та починається проїжджа частина. Також на пішохідних переходах відсутні маячки, тож про те, де розташований перехід, доводилося дізнаватися за звуком автівок, що зупинялися. Також, на його думку, потрібно забезпечити озвучення на зупинках громадського транспорту.

Як зауважив голова Волинського обласного осередку ВГО «Генерація успішної дії» Віталій Ткачук, незряча людина, яка не бачить від народження, ходить тими маршрутами, які вивчила, наче вірш. Натомість людина, яка раптово втратила зір, намагається в уяві відтворювати будинки, вулиці та дороги.

З його слів, досі посадовці у Луцьку не брали участі у настільки довготривалому експерименті. Ігор Поліщук не лише не відмовився від участі в акції, він навіть не знав, який маршрут на нього чекатиме. Активіст розповів, що йому подобається, що влада у місті тепер не боїться визнавати існуючі недоліки. Про те, які наслідки матиме ця акція, активісти проситимуть прозвітувати міську владу через рік.

Підсумки акції підбили під час спільного обіду у ресторації «Курінь», де до послуг осіб з порушеннями зору є меню, надруковане шрифтом Брайля.

Ігор Поліщук розповів, що під час дня, проведеного у темряві, переконався, що, наприклад, для того, щоб дізнатися, який маршрутний автобус прибув на зупинку, доводиться запитувати людей, а у маршрутках уточнювати у пасажирів, як називається та чи інша зупинка. У тролейбусах, на щастя, озвучення зупинок здебільшого працює. Великою проблемою є відсутність озвучених світлофорів на пішохідних переходах. Найскладніше, з його слів, було знайти пішохідний перехід і переходити вулиці зі жвавим рухом транспорту було доволі страшно.

Наприкінці експерименту Ігорю Поліщуку вдалося адаптуватися до пересування у темряві, йому вдавалося самотужки виходити з автобусів, на вулиці орієнтуватися, де розташована та чи інші будівля. Втім, він визнав, що потрібно покращувати інфраструктуру для людей з порушеннями зору та з інвалідністю.

Щодо відсутності тактильної плитки, Ігор Поліщук повідомив, що нещодавно захід щодо питань роботи з людьми інвалідністю провели спільно з радником Рівненського міського голови, керівником відокремленого підрозділу ВГО «Генерація успішної дії» у Рівненській області Петром Поліщуком. Вже дали вказівку всім проектантам, тим, хто займається ремонтом доріг, передбачати використання такої плитки, щоб потім не вносити змін у проект. Про постачання такої плитки вже домовилися з заводом-виробником із Вінниці. За результатами акції міська влада працюватиме з управлінням транспорту та зв’язку, перевізниками заради того, щоб озвучувались зупинки у транспорті, щоб люди з порушеннями зору розуміли, який автобус прибуває. Також максимально намагатимуться озвучити світлофори на пішохідних переходах.

Насамкінець, голова Волинського обласного осередку ВГО «Генерація успішної дії» Віталій Ткачук висловив сподівання, що наступного року хтось із посадовців також долучиться до експерименту, провівши день у темряві. Він закликав інші регіони брати у цьому приклад з Луцька.

Джерело: Інформаційне агентство «Волинські Новини»

Пошук по сайту

банер-посилання на сайт «Коаліція з протидії дискримінації в Україні»

Ми в соціальних мережах