Законопроект 5344-д передано на повторне перше читання

Верховна Рада України на пленарному засіданні 23 лютого 2023 року розглянувши законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю (реєстраційний номер 5344-д від 18.11.2022) прийняла рішення передати його на повторне перше читання.

На прийнятті законопроекту 5344-д за основу дуже наполягала голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова, але він набрав лише 205 голосів з 226 необхідних і тому був відправлений на повторне перше читання для доопрацювання.

Громадські об’єднання осіб з інвалідністю, в тому числі ВГО «Генерація успішної дії», вкрай позитивно відреагували на невдалу спробу прийняти за основу ганебний законопроект 5344-д, який спрямований на звуження змісту і обсягу прав людей з інвалідністю і їх громадських об’єднань.

Зокрема, законопроектом 5344-д передбачається вилучення норм, які визначають діяльність держави по відношенню до людей з інвалідністю щодо виявлення, усунення перепон і бар’єрів, що перешкоджають забезпеченню прав і задоволенню потреб, у тому числі безбар’єрного доступу до об’єктів громадського та цивільного призначення, благоустрою транспортної інфраструктури, дорожнього сервісу, транспорту та зв’язку а також до освіти, праці, культури, фізичної культури і спорту тощо.

Громадські об’єднання осіб з інвалідністю, в тому числі ВГО «Генерація успішної дії», щиро вдячні всім тим народним депутатам, які утримались від голосування або не брали в ньому участь щодо прийняття за основу ганебного законопроекту 5344-д. Особливо громадські об’єднання осіб з інвалідністю вдячні за позицію Фракції політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» та Фракції політичної партії «Європейська солідарність», які жодним голосом не підтримали цей законопроект, а депутати цих фракцій утримувались від голосування або не брали в ньому участь. Також варто відзначити, що з 25 народних депутатів, які входять до Депутатської групи «Платформа за життя та мир», законопроект 5344-д підтримало лише двоє народних депутатів, ще двоє утрималось від голосування і не брало участь у голосуванні 15 народних депутатів.

Громадські об’єднання осіб з інвалідністю, в тому числі ВГО «Генерація успішної дії», неприємно здивовані позицією Фракції політичної партії «ГОЛОС» переважна більшість депутатів якої підтримала законопроект 5344-д.

Очікуваною була позиція Фракції політичної партії «СЛУГА НАРОДУ», оскільки автор законопроекту 5344-д Галина Третьякова є членкинею саме цієї фракції, але занепокоєння викликає те, що законопроект, яких спрямований на звуження змісту і обсягу прав людей з інвалідністю і їх громадських об’єднань, готові підтримати не тільки більшість депутатів найчисельнішої фракції, а й керівництво фракції політичної партії «СЛУГА НАРОДУ». І саме тому окрема подяка від громадських об’єднань осіб з інвалідністю тим 45 народним депутатам від фракції політичної партії «СЛУГА НАРОДУ», які не брали участь у голосуванні, а також тим двом народним депутатам, які утримались від голосування.

Громадські об’єднання осіб з інвалідністю, в тому числі ВГО «Генерація успішної дії», висловлюють сподівання, що при доопрацюванні законопроекту 5344-д все ж таки будуть враховані зауваження і пропозиції, які підготовленні загалом людей з інвалідністю, а також висловлюють обнадійливість у тому, що нарешті відбудеться конструктивний діалог між владою і громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю щодо щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю.