Правозащитники обнародовали имена лиц и организаций, которые наиболее злостно нарушали принципы равенства и недискриминации в Украине в течение годаПравозахисники оприлюднили імена осіб та організацій, які найбільш злісно порушували принципи рівності та недискримінації в Україні протягом року

Данная публикация доступна только на украинском языке.

Правозахисники оприлюднили імена осіб та організацій, які найбільш злісно порушували принципи рівності та недискримінації в Україні протягом року. Коаліція з протидії дискримінації, до складу якої входить 50 громадських організацій, визначила найбільш дискримінаційний вчинок, висловлювання та законодавчу ініціативу в рамках антипремії «Дискримінатор року». «Переможцями» стали Національний банк України, ДельтаБанк і екс-мер Києва Олександр Омельченко. Їм відправлять ганебні дипломи і шори – символ зашореності та обмеженості у поглядах.

В номінації “Язик мій – ворог мій”перемогу здобув депутат Київської міської ради, колишній мер Києва Олександр Омельченко – за найбільш дискримінаційне висловлювання щодо людей з інвалідністю (цитата мовою оригіналу): «І нащьот етіх пільговиків. Підготуйте проект рішення Київської міської ради, з 1 січня, крім інваліда, бідненької людини, Богом обіженої, сліпенької, глухенької, кривенької, ніяких пільг нікому…», – заявив він.

«Таке висловлювання щодо людей з інвалідності є неприпустимим і дискримінаційним. Не йдеться про створення належних умов для реалізації права людини на вільний розвиток, про створення архітектурної, транспортної чи інформаційної доступності для різних груп населення, зокрема, людей з інвалідністю. А перетворює людину з інвалідністю на об’єкта для благодійництва, споживача, залежного від суспільства, безпомічну людину», – вважає Назарій Боярський, співголова Коаліції з протидії дискримінації в Україні, координатор освітніх програм Центру Громадянських Свобод.

За реально ганебний вчинок (номінація «Реально Г») правозахисники відзначили Публічне акціонерне товариство «Дельта Банк». Шори і ганебний диплом цей банк отримає за відмову у побутових кредитах людям з інвалідністю.

Назарій Боярський розповідає, що відмова або створення додаткових перешкод з боку банківських установ щодо людей з інвалідністю, зокрема людей з вадами зору, є поширеною практикою в Україні.

З такою практикою зіштовхнувся харків’янин Юрій Череда, інвалід І групи по зору. Бажаючи придбати телевізор у супермаркеті в розстрочку, він звернувся до представника ДельтаБанку з виписаним рахунком-фактурою. Але йому було висунуто вимоги, які не висувалися до інших покупців: надати банку поручителів з числа членів сім’ї, інакше банк не має можливості надати кредит.

«Важливо відзначити, що незважаючи на те, що в цій ситуації банк був обраний випадково, саме щодо Дельта Банку надходили й інші скарги від людей з інвалідністю. Коли ж банку вказали на дискримінаційну практику, він не тільки не прагнув її викорінити, а навпаки, намагався закріпити і легалізувати через повторний судовий розгляд», – каже Боярський.

У суді справа підтримувалася Фондом стратегічних справ Коаліції з протидії дискримінації.

В номінації «Дискримінація «в законі» (за найбільш небезпечну та дискримінаційну законодавчу ініціативу) переміг Національний банк України. Шори і ганебний диплом НБУ отримає за дискримінаційну постанову від 3 листопада 2014 року № 699 “Про застосування окремих норм валютного законодавства під час режиму тимчасової окупації на території вільної економічної зони “Крим”.

Згідно з цією постановою, кримчан обмежили в можливості користування основними банківськими послугами, такими як купівля валюти, відкриття рахунків, здійснення виплат тощо. А термін «нерезидент» був застосований по відношенню до громадян України, у яких в паспорті стоїть кримська прописка.

16 грудня Національний банк України прийняв іншу постанову – №810, проте, за словами голови правління Центру інформації про права людини Тетяни Печончик, така спроба виправити ситуацію з дискримінацією кримчан призвела до нових обмежень їхніх прав та встановила додаткові обов’язки.

«Своїми діями НБУ знову підтвердив, що кримчани не є громадянами України. А для того, щоб спростувати цей факт, вони вимушені здійснити певні дії. І лише після цього вони можуть знову вважатися українцями. Українці з “довідками переселенця” мають підтверджувати кожні шість місяців, що вони не вважаються нерезидентами», – сказала вона.

***

Довідка: Антипремія «Дискримінатор року» вручається з 2013 року і має на меті привернути увагу до проблеми дискримінації та показати реальні загрози на шляху забезпечення в Україні принципу  рівності та недискримінації для всіх людей. В минулому році її отримали мер Ялти Сергій Ілаш, який порівняв ромів зі «звірушками», настоятель Києво-Печерської Лаври Владика Павло та президент Національної академії медичних наук Андрій Сердюк – за виселення з території Лаври клініки Інституту епідеміології та інфекційних захворювань ім. Громашевського, де перебували на лікуванні ВІЛ-інфіковані, а також народний депутат від Партії регіонів Вадим Колесніченко з проектом Закону «Про заборону спрямованої на дітей пропаганди одностатевих сексуальних стосунків».

Коаліція з протидії дискримінації в Україні (www.antidi.org.ua) є всеукраїнською недержавною громадською правозахисною ініціативою, яка виникла у 2011 році і зараз об’єднує 50 організацій громадянського суспільства. Діяльність Коаліції спрямовано на реальне забезпечення в Україні принципу громадянської рівності для всіх людей, незалежно від певних соціальних чи індивідуальних ознак, які визнані в міжнародному, європейському та національному праві такими, що потребують захисту від дискримінації; розвиток, розширення та вдосконалення прав і свобод людини в Україні; протидію спробам необґрунтовано та несправедливо обмежити права певних категорій громадян; викорінення такого явища, як дискримінація, із суспільного життя.

Джерело: Коаліція з протидії дискримінації в Україні