У музеї Рівненщини, Житомирщини та Волині передали унікальний інклюзивний продукт. Ідеться про мандрівну тактильну карту для незрячих, яка відображає знаменитий культурний шлях Via Regia. Її можна прочитати руками, а також почути, адже розробники подбали про аудіосупровід.
– Це унікальний інклюзивний продукт, – коментують автори ідеї. – Його створено в межах проєкту «Via Regia на дотик», який реалізує ГО «Регіональний центр розвитку «Тріада» у партнерстві з відокремленим підрозділом ВГО «Генерація успішної дії» у Рівненській області за підтримки Українського культурного фонду в межах грантової програми «Культура без бар’єрів».
Нагадаємо, Via Regia – це найстаріший та найдовший сухопутний зв’язок між Східною та Західною Європою. Його також називають Королівським, бо свого часу шлях перебував під особливим захистом монархів. Він існує понад 2000 років та об’єднує країни Європи, серед яких – й Україна.
Новостворена мандрівна тактильна карта складається з двох частин, які взаємодоповнюють одна одну: на одній із них зображено країни Європи, а на іншій – деталізовано українську ділянку Королівського шляху, зокрема позначено й історичні об’єкти – замки, палаци, маєтки, які стали музеями. Додатком до карти є тактильний атлас.
Карта має свої особливості. По-перше, це змістове навантаження. По-друге, вона – чи не найбільша в Україні: складається з двох частин, розміром 150 см на 90 см кожна. По-третє, на ній уперше нанесено тактильний QR-код. Якщо перейти за ним, можна прочитати чи почути цікавинки про кожен із позначених об’єктів.
– Ми хотіли, щоб про Via Regia могли більше дізнатися люди з порушенням зору, тому й розробили такий продукт, – пояснила керівниця ГО «Регіональний центр розвитку «Тріада» Тетяна Кушнірук. – Під час наших презентацій карту «тестували» і дорослі, і діти. Одні читали інформацію шрифтом Брайля, іншим виявилися зручнішими рельєфні букви. А для декого допомагав аудіосупровід. З цікавістю розглядали і тактильні атласи. Вони містять збільшене зображення замків та палаців. Тож людям подобалося вивчати на дотик особливості архітектури цих об’єктів. Загалом учасники наших презентацій зазначали, що аби детально «роздивитися» карту та ознайомитися з її інформаційним наповненням, потрібно більше години.
У рамках проєкту, таку інклюзивну продукцію передали у 5 музейних закладів Рівненської, Волинської та Житомирської областей. Так, віднедавна з тактильними картами, які відображають Королівський шлях, можна ознайомитися в Державному історико-культурному заповіднику Дубна, Державному історико-культурному заповіднику Острога, Рівненському обласному краєзнавчому музеї, історико-культурному комплексі «Замок-Музей Радомисль», Володимирському історичному музеї імені Омеляна Дверницького.
Серед них є заклади, які вперше отримали такого роду продукцію. Тим часом в інших музеях тактильні карти доповнили експозицію, розроблену для відвідувачів із порушенням зору.
– Ми влаштовували навчання для слабозорих та незрячих, а також працівників музеїв, щоб вони вміли працювати з такими відвідувачами. Загалом на наших майстеркласах побували до сотні учасників. Ми побачили, що наш продукт користується попитом. Він потрібний. У тому числі й для того, щоб люди могли навчитися користуватися тактильними картами, – підсумував Петро Поліщук, керівник відокремленого підрозділу Всеукраїнської громадської організації людей з інвалідністю по зору «Генерація успішної дії» у Рівненській області.