Ми, Громадська спілка «ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» та інші громадські організації осіб з інвалідністю, в Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю звертаємо увагу суспільства та держави на погіршення ситуації з дотриманням прав і соціальною та правовою захищеністю українців з інвалідністю.
За 10 років чинності для України Конвенції про права осіб з інвалідністю далеко не все вдалося реалізувати і громадяни з інвалідністю всі ці роки продовжували відчувати на собі негативний вплив різноманітних бар’єрів та дискримінації. Однак почала прослідковуватися і позитивна динаміка у сфері прав людей з інвалідністю, яка давала надію на значимі зрушення у великій справі забезпечення для них рівних прав і можливостей.
Ми свідомі, що страшна руйнівна і вбивча російська агресія проти України є головним чинником погіршення соціального стану і дотримання прав людей з інвалідністю, які в цій війні виявилися найбільш незахищеними.
Ось чому за обмежених ресурсів держави гостро стоїть питання адекватної ефективної та справедливої політики стосовно людей з інвалідністю. У зв’язку з цим ще більш значимим стає партнерство державних інституцій з громадськими організаціями людей з інвалідністю у формуванні та реалізації політики щодо цих людей. Відомий принцип, закладений у зміст Конвенції про права осіб з інвалідністю – «Не робіть для нас без нас!» – як ніколи на часі!
Натомість, починаючи з другої половини першого року війни, в Україні розгорнуто реформи та реалізуються кроки в соціально-правовій сфері, які подекуди більше схожі на шкідництво.
Сьогодні загал людей з інвалідністю особливо вражає значний регрес у визнанні державою громадських об’єднань осіб з інвалідністю повноправними незалежними партнерами в розв’язанні їхніх проблем.
Як на всеукраїнському, так і на місцевому рівнях ухвалюються рішення, що обмежують (звужують) і порушують права осіб з інвалідністю. Це відбувається саме тоді, коли через війну з’являються тисячі тисяч героїчних захисників та захисниць держави і цивільно постраждалих людей, які отримали або ще отримають інвалідність внаслідок російської агресії.
І тому в цей день ми ЗВЕРТАЄМО УВАГУ на конкретні неприпустимі реформи та кроки державних інституцій, що започатковані та реалізуються в Україні:
- Законом України від 27 липня 2022 р. № 2466-IX фактично розпочато приватизацію всіх державних підприємств, що займаються виробництвом протезів та інших допоміжних засобів реабілітації, тоді як сьогодні таких засобів та протезування особливо потребують і українські воїни, і цивільні постраждалі.
- Виведено із системи державного соціального захисту єдину в Україні унікальну науково-дослідну установу з питань протезування, протезобудування та відновлення працездатності «УкрНДІпротезування» і клінічні санаторії. Замість того, щоб розвивати зазначені соціальні інституції під час війни для подальшої реабілітації військових та цивільного населення, прийнято абсолютно антисоціальне рішення.
- Мінсоцполітики розпочато процес переведення на самофінансування державних центрів комплексної реабілітації осіб з інвалідністю шляхом їх перетворення в некомерційні підприємства. У результаті замість комплексу реабілітаційних заходів для людей з інвалідністю такі заклади сфокусовують свою діяльність лише на медичній реабілітаційній допомозі, що оплачується НСЗУ.
- Законом України від 21 вересня 2022 р. №2620-IX зруйновано державну систему соціального захисту людей з інвалідністю, постраждалих на виробництві. Відповідно вже п’ятий місяць поспіль тисячі таких людей позбавлені лікарських засобів; виробів медичного призначення; виплат на спеціальний медичний догляд, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, додаткове харчування; санаторно-курортного лікування; забезпечення протезуванням і допоміжними засобами реабілітації та інших соціальних гарантій.
- Законом України від 21 вересня 2022 р. № 2620-IX скасовано з 1 січня 2023 року. правову норму, яка передбачала пільги з виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності для працюючих на підприємствах УТОГ і УТОС осіб з інвалідністю.
- Припинено за поданням Мінсоцполітики фінансування первинного та складного протезування людей з інвалідністю в стаціонарах протезних підприємств та клініці Українського науково-дослідного інституту «УкрНДІпротезування».
- Скасовано за поданням Мінсоцполітики фінансування заходів, спрямованих на фізкультурно-спортивну реабілітацію осіб з інвалідністю.
- Ліквідовано саме під час війни фінансову підтримку громадських організацій осіб з інвалідністю, які в цей надскладний час щоденно допомагають людям з інвалідністю долати наслідки російської воєнної агресії.
- Внесено у Верховну Раду України законопроект (реєстр. № 8084 від 28 вересня 2022 р.), яким скасовується всеукраїнський статус громадських об’єднань, які представляють людей з інвалідністю на національному рівні. У доповнення до цього Міністерка соціальної політики О.Жолнович нівелює статус громадських об’єднань осіб з інвалідністю всупереч Конвенції про права осіб з інвалідністю, публічно заявляючи, що вона не знає, що таке громадські організації осіб з інвалідністю.
- Ліквідовано за рішенням Міністра соціальної політики О.Жолнович уперше в історії діяльності очолюваного нею Міністерства структурний підрозділ, який профільно займався розв’язанням проблем людей з інвалідністю. Тобто, під час війни, коли відбулося різке зростання чисельності осіб з інвалідністю і критично загострились їх проблеми, ліквідовано інституційно структурний напрям у головному соціальному міністерстві держави.
- Розроблено за участю Мінсоцполітики та цинічно проштовхується деструктивний, антисоціальний, протиправний і непрофесійний проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» (реєстр. № 5344-д від 18 листопада 2022 р.), яким у порушення статті 22 Конституції України та всупереч Конвенції про права осіб з інвалідністю і Європейській стратегії прав людей з інвалідністю на 2021-2030 роки та національному законодавству ганебно обмежуються права громадських об’єднань осіб з інвалідністю і гарантії для людей з інвалідністю.
- Керівництво Мінсоцполітики настільки вмотивовано на відсторонення і знищення співпраці з громадськими об’єднаннями людей з інвалідністю, що навіть не дочекавшись прийняття законопроєкту 5344-Д, внесло на розгляд Уряду проєкт постанови Кабінету Міністрів України щодо скасування чинної вимоги стосовно обов’язкового погодження проєктів актів з громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю.
Важливо зазначити, що головна відповідальність у зазначених та інших антисоціальних, протиправних законодавчих ініціативах належить Голові Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галині Третьяковій і Міністерці соціальної політики України Оксані Жолнович.
Ми усвідомлюємо складну економічну, соціально-політичну ситуацію в країні, пов’язану з зовнішньою агресією росії, та необхідність захисту української держави, а також те, що це ускладнює забезпечення повною мірою прав і соціальної захищеності осіб з інвалідністю.
Водночас КОНСТАТУЄМО, що сьогодні люди з інвалідністю:
- отримують мізерні пенсії та допомоги здебільшого в розмірі 50-75 євро (наявність інвалідності фактично дорівнює зубожінню);
- не мають належного доступу до медичних, освітніх, реабілітаційних і соціальних послуг, а також до праці;
- роками чекають гарантовані їм законами вироби медичного призначення, лікарські засоби тощо;
- не мають змоги вийти на вулицю, відвідати заклади громадського та цивільного призначення, їздити громадським транспортом, ховатися від обстрілів в укриттях.
Враховуючи зазначене та положення Конституції України, законів України, Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю і з метою забезпечення прав, свобод та гідності людей з інвалідністю України:
ЗАКЛИКАЄМО Президента України, Верховну Раду України, Кабінет Міністрів України та інші інституції влади:
- Забезпечити прийняття рішень із тим, щоб саме люди з інвалідністю були учасниками відповідного процесу та перебували в центрі змін як лідери, партнери та активісти; не підтримувати проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» (реєстр. № 5344-д від 18 листопада 2022 р. у редакції від 23 березня 2023 року).
- Не допускати дискримінації за ознакою інвалідності, усунути перепони та бар’єри, які заважають повній і ефективній участі людей з інвалідністю в житті суспільства нарівні з іншими, їх доступу до об’єктів фізичного оточення, послуг і товарів.
- Забезпечити, щоб особи з інвалідністю могли брати ефективну й усебічну участь у політичному й суспільному житті нарівні з іншими, зокрема мали право та можливість голосувати й бути обраними, а також щоб із ними погоджувалися проєкті рішень, які прямо чи опосередковано їх стосуються.
- Не підтримувати проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо унормування діяльності та державної реєстрації громадських організацій» (реєстр. № 8084 від 28 вересня 2022 р.) у частині скасування всеукраїнського статусу громадських об’єднань, вилучення понять “громадська спілка” й ототожнення понять “громадське об’єднання” та “громадська організація”.
- Відновити гарантії та права для осіб з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання в обсягах і за змістом, що діяли до 1 січня 2023 р., які знищені Законом №2620.
- Не звужувати обсяг та зміст гарантій і прав осіб з інвалідністю.
- Не допустити прийняття постанови Кабінету Міністрів України щодо скасування вимоги стосовно обов’язкового погодження проєктів актів з громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю.
- Забезпечити використання коштів державного та місцевих бюджетів, міжнародної технічної та іншої допомоги з урахуванням потреб осіб з інвалідністю відповідно до Конвенції про права осіб з інвалідністю.
- Запровадити інституційну підтримку для громадських об’єднань осіб з інвалідністю.
ПРОСИМО ЗРОЗУМІТИ, що люди з інвалідністю ПРАГНУТЬ повноцінного життя в нашій державі, яку ми разом повинні зробити цивілізованою європейською країною миру, благополуччя та достатку, де всі громадяни суспільства мають рівні права і рівні можливості!
За дорученням 104 громадських організацій осіб з інвалідністю,
в тому числі Всеукраїнської громадської організації
людей з інвалідністю по зору «Генерація успішної дії»