Форум людей з інвалідністю Волинської області

зображення

6 – 7 вересня 2012 року в Луцьку відбувся «Форум осіб з інвалідністю Волинської області». Гостями та учасниками заходу стали мешканці Горохівського, Ківерцівського, маневицького, Ковельського районів, Нововолинська та Луцька. Понад 40 учасників заходу, серед яких були люди з інвалідністю, громадські організації, представники місцевої влади, зібрались в межах проекту «Спільно творимо можливості» для обговорення  та затвердження проекту Комплексної обласної програми «План дій з реалізації Конвенції ООН про права інвалідів у Волинській області та соціального захисту осіб з обмеженими можливостями на 2012 – 2015 роки», що був розроблений в ході його реалізації.

зображення

Метою проекту «Спільно творимо можливості» є об’єднання зусиль громадських та правозахисних організацій для захисту прав осіб з інвалідністю, шляхом розробки проекту регіональної програми з впровадження КПІ. В межах проекту відбулись тренінги для осіб з інвалідністю в районних центрах області, круглі столи за напрямами, «Відкриті простори» – обговорення проекту програми з посадовцями області, останньою частиною проекту став «Форум осіб з інвалідністю», який зібрав активістів області.

зображення

На відкритті Форуму були присутні заступник Голови ОДА Ющак Сергій Іванович, Начальник Головного управління праці Мишковець Світлана Євтихівна, представники інших управлінь області та міста Луцьк. Ющак Сергій Іванович у привітальному слові зазначив про важливість співпраці між громадськими організаціями та владою, оскільки тільки спільними діями можна досягнути результатів, розповів про попередні досягнення та плани на майбутнє. Експерт проекту Богдан Мойса, презентуючи результати проекту, зауважив, що не завжди посадовці області готові йти на відкриту співпрацю, навівши декілька прикладів з досвіду організації, хоча, на його думку, обласна влада є доволі відкритою, а проблеми осіб з інвалідністю є почутими. Однак, чи є почуте зробленим, пан Богдан залишив під питанням.

зображення

Обговорення проекту регіональної програми було тривалим та доволі складним, однак учасники одностайно рекомендували прийняти програму за основу та рекомендувати Волинській обласній раді для розгляду. Правки та рекомендації, які були напрацьовані під час роботи, здебільшого стосувались перефразування або точнішого формулювання, будуть відредаговані  та подані Волинській обласній державній адміністрації для доопрацювання.

зображення

В межах форуму відбулась презентація громадських організацій, яких зібралось понад 15, а також безпосередньо учасників форуму та їх діяльності. І вже вкотре підтвердилась думка, аналізуючи виступи присутніх, що в області силами громадських організацій робиться не мало, хоча поінформованість про кроки один одного, а тим більше узгодженість цих кроків, мінімальна.

зображення

Ввечері першого дня бажаючі мали можливість відвідати Луцький замок, де була організована екскурсія. Метою подорожі до історико-культурної пам’ятки стало не стільки бажання відпочити та розважитись, а спільно підготувати рекомендації місту щодо покращення доступності культурних об’єктів. Не можна сказати, що подорож була легкою та самостійною, що зумовлено дуже нерівною стародавньою бруківкою, однак всі залишились задоволеними. На другий день були підготовені рекомендації щодо покращення доступності людей з інвалідністю у Луцькому замку та будуть передані для розгляду на наступне засідання Комітету доступності.

зображення

зображення

зображення

7 вересня на Театральному майдані Луцька відбулась презентація виробів осіб з інвалідністю та громадських організацій інвалідів, а також невеличкий концерт зроблений силами вихованців Крупівського навчально-реабілітаційного центру, Волинського центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів, громадськими організаціями «Реабілітаційний центр» (м. Ковель), організації «Берегиня» (м. Нововолинськ) та  «Генерація успішної дії».

зображення

зображення

зображення

Відвідувачі виставки та концерту, за бажання авторів робіт, могли придбати ті вироби, що вподобали. У виставці взяли участь Волинський центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів, реабілітаційний центр Українського товариства сліпих та громадські організації»Сонце любові» (м. Горохів), «Реабілітаційний центр» (м. Ковель), «Клуб довіра» (м. Маневичі), «Берегиня» (м. Нововолинськ), «Джерело життя», «Переображення», організація батьків дітей з синдромом Дауна та іншими порушеннями розвитку, інші організації та талановиті люди з інвалідністю.

зображення

зображення

На жаль, взяти участь у Форумі змогли не всі бажаючі, що пов’язано з багатьма проблемами, особливо із проблемою доступності. Якщо в Луцьку приїжджих зустріли автобусом з підйомником, то про таку розкіш в районних центрах, а особливо в селі, на сьогоднішній день говорити не доводиться, супроводжуючого теж не завжди легко знайти, тому на подорож до обласного центру ризикнули одиниці. І навіть сам Луцьк назвати оазисом доступності доволі складно. Елементарний приклад: готель «Україна», де проживали учасники, який можна назвати частково доступним, особливо порівнюючи його з іншими готелями, знаходиться поруч із Театральним майданом в самому центрі міста, а пологі з’їзди з високих бордюрів відсутні. Але, не дивлячись на певні перешкоди, «Форум осіб з інвалідністю Волинської області» відбувся, його учасники мали можливість познайомитись та домовитись про подальшу співпрацю.

 зображення

Для довідки:

 «Форум осіб з інвалідністю Волинської області» відбувся в межах проекту «Спільно творимо можливості: Участь громадськості у формуванні стратегії впровадження Конвенції ООН про права інвалідів у Волинській області», що виконувався ВОО ВМГО інвалідів з вадами зору «Генерація успішної дії» спільно з ГО «Асоціація захисту прав молоді Волині» за підтримки «Фонду прав інвалідів». Проведення Форуму підтримали: Волинська обласна державна адміністрація; Управління культури Луцької міської ради; Луцький міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; ТЗОВ «Санрайз» та кандидат в народні депутати Олена Голєва; готель «Україна», кандидат в народні депутати Ігор Палиця; Поліграфічна майстерня «Друк».

Джерело: Волинський портал людей з інвалідністю